Zámek Hořovice

Valdek

Neuvěřitelně malebná zřícenina hradu Valdeka si hoví schovaná ve Vojenském výcvikovém prostoru Jince. Naštěstí jsou během víkendů ve vojenském pásmu přístupné tři turistické trasy, z nichž ta žlutá z Podluh do Neřežína (9,9 km) vede právě kolem Valdeka. Pokud tedy neodbočíte ze značené cesty, nebudete ani považování za narušitele...

Hrad Valdek postavil rod Buziců, údajně snad Oldřich Zajíc. Počáteční osudy hradu jsou nám známé pouze útržkovitě, ale s určitostí víme, že jej začátkem 15. století vlastnil král Václav IV. Ten jej dal do zástavy Janu z Lestkova. Po jeho smrti se majitelé hradu střídali a hrad víceméně pustl. Počátkem 16. století král Vladislav svolil, aby Kunata Pešík z Komárova hrad vyplatil a držel v dědickém vlastnictví. To byl ovšem pro Valdek hřebíček do rakve, protože dědicové hrad nechali zcela ladem. Už v roce 1623 se o něm hovoří jako o zpustlém. Valdek byl připojen k Hořovickému panství, ale zcela ponechán svému osudu. Ani hrabata z Vrbna či knížata Hanavská nejevila o polorozpadlý objekt zájem.

Nicméně výlet na Valdek se stal pro nejednoho výletníka – labužníka zážitkovým vrcholem putování pro okolí Hořovic. Romantická zřícenina v hustých brdských lesích, průhledy do širého kraje, a pověsti o pokladu, který zde ještě nikdy nikdo nenašel nebo o valdecké černé paní, která zde po nocích lká a čeká na své vysvobození, přitahují své příznivce jako mocný magnet. Máte-li smysl pro kamennou krásu a slabost pro hluboké hvozdy, určitě si nenechte tento výlet ujít. Ale počítejte s tím, že přestože vede až k parkovišti pod zříceninou pěkná rovná asfaltka, pokud nemáte zvláštní povolení a nechcete riskovat nepříjemnosti, autem sem raději nejezděte - je to zakázané.